skip to main content

 
Rep. Don Young

Former Representative for Alaska’s At-Large District

pronounced don // yung


Young was the representative for Alaska’s at-large district and was a Republican. He served from 1973 to 2022.

Misconduct

In 2014 Young received a letter of reproval for improper travel gifts and failure to disclose them. The House Committee on Ethics concluded Young had improperly accepted travel gifts and issued a letter of reproval.

Jun. 20, 2014 House Committee on Ethics concluded Young had improperly accepted travel gifts and issued a letter of reproval
Photo of Rep. Don Young [R-AK, 1973-2022]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Young is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Young has sponsored and cosponsored from Jan 3, 2017 to Nov 22, 2022. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Young was the primary sponsor of 124 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 124 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Young sponsored bills primarily in these issue areas:

Native Americans (30%) Public Lands and Natural Resources (25%) Transportation and Public Works (13%) Agriculture and Food (8%) Taxation (7%) Animals (6%) Private Legislation (6%) Armed Forces and National Security (6%)

Recently Introduced Bills

Young recently introduced the following legislation:

View All » | View Cosponsors »

Most legislation has no activity after being introduced.

Voting Record

Key Votes

Young voted Nay

Passed 364/60 on Dec 8, 2021.

Young voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of …

Young voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December …

Young voted Aye

Young voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack …

Young voted Yea

Passed 240/179 on Jun 3, 2009.

Missed Votes

From Mar 1973 to Mar 2022, Young missed 4,090 of 29,163 roll call votes, which is 14.0%. This is much worse than the median of 2.0% among the lifetime records of representatives serving in Mar 2022. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: