skip to main content

 
Sen. Donald Stewart

Former Senator for Alabama


Stewart was a senator from Alabama and was a Democrat. He served from 1978 to 1980.

Photo of Sen. Donald Stewart [D-AL, 1978-1980]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Stewart is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the Senate in 1980 positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Stewart sponsored and cosponsored from Jan 15, 1975 to Dec 16, 1980. See full analysis methodology.

Bills Sponsored

Issue Areas

Stewart sponsored bills primarily in these issue areas:

Private Legislation (21%) Economics and Public Finance (21%) Finance and Financial Sector (17%) Public Lands and Natural Resources (8%) Taxation (8%) Commerce (8%) Government Operations and Politics (8%) Agriculture and Food (8%)

Recently Introduced Bills

Stewart recently introduced the following legislation:

View All » | View Cosponsors »

Most legislation has no activity after being introduced.

Voting Record

Missed Votes

From Feb 1979 to Dec 1980, Stewart missed 164 of 1,054 roll call votes, which is 15.6%. This is much worse than the median of 9.2% among the lifetime records of senators serving in Dec 1980. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses, major life events, and running for higher office.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: