skip to main content

 
Rep. Donna Shalala

Representative for Florida’s 27th District

pronounced DAH-nuh // shuh-LAY-luh

Shalala is the representative for Florida’s 27th congressional district (view map) and is a Democrat. She has served since Jan 3, 2019. Shalala is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Donna Shalala [D-FL27]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Shalala is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Shalala has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Jul 17, 2019. See full analysis methodology.

Committee Membership

Donna Shalala sits on the following committees:

Bills Sponsored

Issue Areas

Shalala sponsors bills primarily in these issue areas:

Education (100%)

Recent Bills

Some of Shalala’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Missed Votes

From Jan 2019 to Jul 2019, Shalala missed 1 of 496 roll call votes, which is 0.2%. This is better than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: