skip to main content

 
Rep. Doris Matsui

Representative for California’s 6th District

pronounced DOH-riss // MAT-soo-ee

Matsui is the representative for California’s 6th congressional district (view map) and is a Democrat. She has served since Jan 3, 2013. Matsui is next up for reelection in 2020.

She was previously the representative for California’s 5th congressional district as a Democrat from 2005 to 2012.

Photo of Rep. Doris Matsui [D-CA6]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Matsui.

Ideology–Leadership Chart

Matsui is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Matsui has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Oct 11, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Doris Matsui sits on the following committees:

Enacted Legislation

Matsui was the primary sponsor of 5 bills that were enacted:

View All »

Does 5 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Matsui sponsors bills primarily in these issue areas:

Health (32%) Science, Technology, Communications (24%) Transportation and Public Works (9%) Labor and Employment (9%) Energy (9%) Water Resources Development (6%) Crime and Law Enforcement (6%) Civil Rights and Liberties, Minority Issues (6%)

Recent Bills

Some of Matsui’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Matsui voted Yea

Passed 266/157 on Feb 6, 2018.

H.R. 772 amends the Federal Food, Drug, and Cosmetics Act to clarify the information certain retail food chain establishments, with 20 or more locations, must ...

Matsui voted Nay

Passed 378/48 on Apr 26, 2017.

This bill would change the appointment process for the head of the U.S. Copyright Office, known as the Register of Copyrights. Currently the Register of ...

Matsui voted No

Matsui voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Matsui voted Yea

Passed 240/177 on May 1, 2015.

The Further Continuing and Security Assistance Appropriations Act, 2017 (H.R. 2028) is a continuing resolution that extended fiscal year 2017 funding for the United States ...

Matsui voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Matsui voted Aye

Matsui voted Nay

Matsui voted Yea

Matsui voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Mar 2005 to Sep 2019, Matsui missed 111 of 10,582 roll call votes, which is 1.0%. This is better than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: