skip to main content

 
Rep. Doug LaMalfa

Representative for California’s 1st District

pronounced dug // luh-MAL-fuh

LaMalfa is the representative for California’s 1st congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 3, 2013. LaMalfa is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Doug LaMalfa [R-CA1]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for LaMalfa.

Ideology–Leadership Chart

LaMalfa is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills LaMalfa has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Jun 18, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Doug LaMalfa sits on the following committees:

Enacted Legislation

LaMalfa was the primary sponsor of 2 bills that were enacted:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

LaMalfa sponsors bills primarily in these issue areas:

Public Lands and Natural Resources (29%) Native Americans (18%) Government Operations and Politics (12%) Environmental Protection (12%) Armed Forces and National Security (9%) Taxation (9%) Water Resources Development (6%) Finance and Financial Sector (6%)

Recent Bills

Some of LaMalfa’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

LaMalfa voted Nay

LaMalfa voted Nay

Failed 229/158 on May 23, 2016.

LaMalfa voted Aye

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

LaMalfa voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

LaMalfa voted Nay

LaMalfa voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

LaMalfa voted Aye

LaMalfa voted Nay

Missed Votes

From Jan 2013 to Jun 2019, LaMalfa missed 108 of 4,106 roll call votes, which is 2.6%. This is on par with the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: