skip to main content

 
Rep. Doug Lamborn

Representative for Colorado’s 5th District

pronounced dug // LAM-bohrn

Lamborn is the representative for Colorado’s 5th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 4, 2007. Lamborn is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Doug Lamborn [R-CO5]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Lamborn.

Ideology–Leadership Chart

Lamborn is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Lamborn has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Jun 14, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Doug Lamborn sits on the following committees:

Enacted Legislation

Lamborn was the primary sponsor of 6 bills that were enacted:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Lamborn sponsors bills primarily in these issue areas:

International Affairs (29%) Public Lands and Natural Resources (18%) Arts, Culture, Religion (11%) Armed Forces and National Security (11%) Science, Technology, Communications (11%) Water Resources Development (8%) Government Operations and Politics (8%) Health (5%)

Recent Bills

Some of Lamborn’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Lamborn voted Nay

Passed 229/177 on May 19, 2017.

H.R. 1039 amends the federal criminal code to authorize a probation officer to arrest a person, without warrant, if there is probable cause to believe ...

Lamborn voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Lamborn voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Lamborn voted Aye

Lamborn voted Nay

Lamborn voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Lamborn voted Nay

Lamborn voted No

Missed Votes

From Jan 2007 to Jun 2019, Lamborn missed 163 of 9,198 roll call votes, which is 1.8%. This is on par with the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: