skip to main content

 
Rep. Ed Whitfield

Former Representative for Kentucky’s 1st District

Whitfield was the representative for Kentucky’s 1st congressional district and was a Republican. He served from 1995 to 2016.

Misconduct

In 2016 Whitfield received a letter of reproval for permitting his spouse to lobby him and/or his congressional staff from 2011 to 2014. The House Committee on Ethics found the violation occured and that the report would be the reproval.

Nov. 10, 2014 House Office of Congressional Ethics recommended that the Committee on Ethics further review the allegation
Jul. 4, 2016 House Committee on Ethics found the violation occured and that the report would be the reproval
Photo of Rep. Ed Whitfield [R-KY1, 1995-2016]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2015 Report Card for Whitfield.

Ideology–Leadership Chart

Whitfield is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2016 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Whitfield sponsored and cosponsored from Jan 5, 2011 to Dec 30, 2016. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Whitfield was the primary sponsor of 7 bills that were enacted:

View All »

Does 7 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Whitfield sponsored bills primarily in these issue areas:

Health (39%) Energy (16%) Environmental Protection (16%) Labor and Employment (8%) Transportation and Public Works (5%) Animals (5%) Taxation (5%) Economics and Public Finance (5%)

Recent Bills

Some of Whitfield’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Whitfield voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Whitfield voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Whitfield voted No

Whitfield voted Aye

Whitfield voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Whitfield voted Nay

Whitfield voted Yea

Missed Votes

From Jan 1995 to Jul 2016, Whitfield missed 534 of 14,694 roll call votes, which is 3.6%. This is worse than the median of 2.4% among the lifetime records of representatives serving in Jul 2016. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: