skip to main content

 
Rep. Eddie Johnson

Representative for Texas’s 30th District

pronounced E-dee // JON-sin

Johnson is the representative for Texas’s 30th congressional district (view map) and is a Democrat. She has served since Jan 5, 1993. Johnson is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Eddie Johnson [D-TX30]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Johnson.

Ideology–Leadership Chart

Johnson is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Johnson has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Jun 18, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Eddie Johnson sits on the following committees:

Enacted Legislation

Johnson was the primary sponsor of 4 bills that were enacted:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Johnson sponsors bills primarily in these issue areas:

Science, Technology, Communications (33%) Health (29%) Armed Forces and National Security (8%) Transportation and Public Works (8%) International Affairs (8%) Water Resources Development (4%) Environmental Protection (4%) Crime and Law Enforcement (4%)

Recent Bills

Some of Johnson’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Johnson voted Yea

Passed 250/171 on Feb 14, 2017.

H.R. 428 requires the Bureau of Land Management (BLM) to survey the gradient boundary along the Red River in Oklahoma and Texas. Specifically, the bill: ...

Johnson voted Aye

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

Johnson voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Johnson voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Johnson voted Aye

Johnson voted Aye

Johnson voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 1993 to Jun 2019, Johnson missed 883 of 17,537 roll call votes, which is 5.0%. This is much worse than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: