skip to main content

 
Rep. Edward “Ed” Royce

Former Representative for California’s 39th District

pronounced ED-werd // royss

Royce was the representative for California’s 39th congressional district and was a Republican. He served from 2013 to 2018.

He was previously the representative for California’s 40th congressional district as a Republican from 2003 to 2012; and the representative for California’s 39th congressional district as a Republican from 1993 to 2002.

Photo of Rep. Edward “Ed” Royce [R-CA39, 2013-2018]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Royce.

Ideology–Leadership Chart

Royce is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Royce sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Americans for Prosperity: 92% United States Chamber of Commerce: 92% NumbersUSA: 86% FreedomWorks: 80% The Club for Growth: 63% NIAC Action: D The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: D League of Conservation Voters: 9% American Civil Liberties Union: 4% Human Rights Campaign: 0%

Enacted Legislation

Royce was the primary sponsor of 21 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 21 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Royce sponsored bills primarily in these issue areas:

International Affairs (57%) Finance and Financial Sector (18%) Housing and Community Development (9%)

Recent Bills

Some of Royce’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Royce voted Nay

Passed 235/187 on Feb 1, 2017.

The third bill signed into law by President Trump repeals a regulatory rule created by Democrats in the wake of the 2008 financial crash. Republicans ...

Royce voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Royce voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Royce voted Aye

Royce voted No

Royce voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Royce voted Nay

Passed 420/3 on Apr 25, 2007.

The Genetic Information Nondiscrimination Act of 2008 (Pub.L. 110–233, 122 Stat. 881, enacted May 21, 2008, GINA, pronounced Jee-na), is an Act of Congress in ...

Missed Votes

From Jan 1993 to Dec 2018, Royce missed 367 of 17,170 roll call votes, which is 2.1%. This is on par with the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2018. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: