skip to main content

 
Rep. Eldon Boulter

Former Representative for Texas’s 13th District

Boulter was the representative for Texas’s 13th congressional district and was a Republican. He served from 1985 to 1988.

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Boulter is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 1988 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Boulter sponsored and cosponsored from Jan 3, 1983 to Oct 22, 1988. See full analysis methodology.

Bills Sponsored

Issue Areas

Boulter sponsored bills primarily in these issue areas:

Economics and Public Finance (22%) Finance and Financial Sector (17%) Foreign Trade and International Finance (17%) Taxation (11%) International Affairs (8%) Energy (8%) Environmental Protection (8%) Water Resources Development (8%)

Recent Bills

Some of Boulter’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Missed Votes

From Jan 1985 to Oct 1988, Boulter missed 461 of 1,829 roll call votes, which is 25.2%. This is much worse than the median of 5.5% among the lifetime records of representatives serving in Oct 1988. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: