skip to main content

 
Rep. Eliot Engel

Former Representative for New York’s 16th District

pronounced EH-lee-ut // ENG-gul


Engel was the representative for New York’s 16th congressional district and was a Democrat. He served from 2013 to 2020.

He was previously the representative for New York’s 17th congressional district as a Democrat from 1993 to 2012; and the representative for New York’s 19th congressional district as a Democrat from 1989 to 1992.

Photo of Rep. Eliot Engel [D-NY16, 2013-2020]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2020 Report Card for Engel.

Ideology–Leadership Chart

Engel is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2020 positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Engel sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Dec 28, 2020. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Engel was the primary sponsor of 21 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 21 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Engel sponsored bills primarily in these issue areas:

International Affairs (49%) Health (25%) Crime and Law Enforcement (6%)

Recently Introduced Bills

Engel recently introduced the following legislation:

View All » | View Cosponsors »

Most legislation has no activity after being introduced.

Voting Record

Key Votes

Engel voted Yea

Failed 263/146 on Nov 16, 2015.

Engel voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of …

Engel voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December …

Engel voted Aye

Engel voted Yea

Engel voted Nay

Engel voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack …

Missed Votes

From Jan 1989 to Dec 2020, Engel missed 1,381 of 19,955 roll call votes, which is 6.9%. This is much worse than the median of 2.3% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2020. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: