skip to main content

 
Rep. Elton Gallegly

Former Representative for California’s 24th District

Gallegly was the representative for California’s 24th congressional district and was a Republican. He served from 2003 to 2012.

He was previously the representative for California’s 23rd congressional district as a Republican from 1993 to 2002; and the representative for California’s 21st congressional district as a Republican from 1987 to 1992.

Photo of Rep. Elton Gallegly [R-CA24, 2003-2012]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Gallegly is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2013 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Gallegly sponsored and cosponsored from Jan 4, 2007 to Jan 1, 2013. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Gallegly was the primary sponsor of 12 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 12 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Gallegly sponsored bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (22%) Immigration (20%) Public Lands and Natural Resources (15%) Law (10%) Social Welfare (10%) Transportation and Public Works (8%) International Affairs (8%) Education (8%)

Recent Bills

Some of Gallegly’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Gallegly voted Aye

Gallegly voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Gallegly voted Yea

Failed 249/163 on Jun 15, 2010.

Gallegly voted Aye

Gallegly voted Aye

Gallegly voted Yea

Gallegly voted Yea

Passed 288/116 on Apr 21, 2009.

Gallegly voted Nay

Missed Votes

From Jan 1987 to Jan 2013, Gallegly missed 828 of 16,202 roll call votes, which is 5.1%. This is much worse than the median of 2.6% among the lifetime records of representatives serving in Jan 2013. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: