skip to main content

 
Rep. Filemon Vela

Representative for Texas’s 34th District

pronounced FEE-le-mon // VE-la

Vela is the representative for Texas’s 34th congressional district (view map) and is a Democrat. He has served since Jan 3, 2013. Vela is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Filemon Vela [D-TX34]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Vela.

Ideology–Leadership Chart

Vela is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Vela has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Aug 23, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Filemon Vela sits on the following committees:

Enacted Legislation

Vela was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

Does 1 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Vela sponsors bills primarily in these issue areas:

Immigration (50%) Emergency Management (30%) Public Lands and Natural Resources (20%)

Recent Bills

Some of Vela’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Vela voted Yea

Passed 235/179 on Jun 8, 2018.

H.R. 5895 provides funding for national defense nuclear weapons activities, the Army Corps of Engineers, various programs under the Department of Energy, the Legislative Branch, ...

Vela voted Nay

Passed 403/3 on Sep 5, 2017.

H.R. 2864 would allow SEC reporting companies, which already meet the SEC’s ongoing disclosure requirements, to be able to take advantage of Regulation A+. The ...

Vela voted Yea

Passed 229/177 on May 19, 2017.

H.R. 1039 amends the federal criminal code to authorize a probation officer to arrest a person, without warrant, if there is probable cause to believe ...

Vela voted No

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

Vela voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Vela voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Vela voted Aye

Vela voted Aye

Passed 285/144 on Jan 23, 2013.

Missed Votes

From Jan 2013 to Jul 2019, Vela missed 142 of 4,253 roll call votes, which is 3.3%. This is worse than the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: