skip to main content

 
Rep. Frank LoBiondo

Former Representative for New Jersey’s 2nd District

pronounced frank // loh-bee-ON-doh

LoBiondo was the representative for New Jersey’s 2nd congressional district and was a Republican. He served from 1995 to 2018.

Photo of Rep. Frank LoBiondo [R-NJ2, 1995-2018]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for LoBiondo.

Ideology–Leadership Chart

LoBiondo is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills LoBiondo sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

United States Chamber of Commerce: 91% Americans for Prosperity: 73% The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: B NumbersUSA: 58% League of Conservation Voters: 51% FreedomWorks: 50% Human Rights Campaign: 46% The Club for Growth: 36% American Civil Liberties Union: 18% NIAC Action: D

Enacted Legislation

LoBiondo was the primary sponsor of 10 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 10 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

LoBiondo sponsored bills primarily in these issue areas:

Armed Forces and National Security (33%) Environmental Protection (27%) Sports and Recreation (13%) Public Lands and Natural Resources (13%) Transportation and Public Works (13%)

Recent Bills

Some of LoBiondo’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

LoBiondo voted No

Passed 229/197 on May 2, 2017.

H.R. 1180 amends the Fair Labor Standards Act (FLSA) to give private-sector employees the option of selecting compensatory time off in lieu of cash for ...

LoBiondo voted Nay

Passed 234/186 on Feb 7, 2017.

Note: This bill passed both chambers in highly partisan votes with Republican support. The following summary was written by House GOP in support of the ...

LoBiondo voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

LoBiondo voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

LoBiondo voted Aye

LoBiondo voted No

LoBiondo voted Nay

LoBiondo voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 1995 to Dec 2018, LoBiondo missed 40 of 16,048 roll call votes, which is 0.2%. This is better than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2018. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: