skip to main content

 
Rep. Frank Lucas

Representative for Oklahoma’s 3rd District

pronounced frank // LOO-kuss

Lucas is the representative for Oklahoma’s 3rd congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 7, 2003. Lucas is next up for reelection in 2020.

He was previously the representative for Oklahoma’s 6th congressional district as a Republican from 1993 to 2002.

Photo of Rep. Frank Lucas [R-OK3]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Lucas.

Ideology–Leadership Chart

Lucas is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Lucas has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Oct 18, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Frank Lucas sits on the following committees:

Enacted Legislation

Lucas was the primary sponsor of 7 bills that were enacted:

View All »

Does 7 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Lucas sponsors bills primarily in these issue areas:

Finance and Financial Sector (40%) Science, Technology, Communications (40%) Environmental Protection (20%)

Recent Bills

Some of Lucas’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Lucas voted Yea

Lucas voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Lucas voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Lucas voted Aye

Lucas voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Lucas voted Nay

Passed 338/52 on May 18, 2009.

The Fraud Enforcement and Recovery Act of 2009, or FERA, Pub.L. 111–21, S. 386, 123 Stat. 1617, enacted May 20, 2009, is a public law ...

Lucas voted Aye

Lucas voted Nay

Lucas voted Yea

Missed Votes

From May 1994 to Oct 2019, Lucas missed 475 of 16,954 roll call votes, which is 2.8%. This is on par with the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: