skip to main content

 
Rep. Frank Mrvan

Representative for Indiana’s 1st District


Mrvan is the representative for Indiana’s 1st congressional district (view map) and is a Democrat. He has served since Jan 3, 2021. Mrvan is next up for reelection in 2022 and serves until Jan 3, 2023.

Mrvan has cosponsored 3 bills introduced in the current Congress by Republican legislators who fomented the terrorist attack on the Capitol on January 6, 2021 by calling for entire states to be disenfranchised in the 2020 presidential election.
Photo of Rep. Frank Mrvan [D-IN1]

Committee Membership

Frank Mrvan sits on the following committees:

Bills Sponsored

Some of Mrvan’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Missed Votes

From Jan 2021 to May 2021, Mrvan missed 1 of 156 roll call votes, which is 0.6%. This is better than the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: