skip to main content

 
Rep. Frederica Wilson

Representative for Florida’s 24th District

pronounced fred-JREE-kuh // WIL-sun

Wilson is the representative for Florida’s 24th congressional district (view map) and is a Democrat. She has served since Jan 3, 2013. Wilson is next up for reelection in 2020.

She was previously the representative for Florida’s 17th congressional district as a Democrat from 2011 to 2012.

Photo of Rep. Frederica Wilson [D-FL24]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Wilson.

Ideology–Leadership Chart

Wilson is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Wilson has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Nov 15, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Frederica Wilson sits on the following committees:

Enacted Legislation

Wilson was the primary sponsor of 3 bills that were enacted:

View All »

Does 3 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Wilson sponsors bills primarily in these issue areas:

Education (30%) Labor and Employment (20%) International Affairs (15%) Crime and Law Enforcement (9%) Health (7%) Taxation (7%) Housing and Community Development (6%) Civil Rights and Liberties, Minority Issues (6%)

Recent Bills

Some of Wilson’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Wilson voted Yea

Passed 300/104 on Apr 13, 2018.

H.R. 4790 amends Section 619 of the Dodd-Frank Act, known as the “Volcker Rule,” to streamline the regulatory authority over the Volcker Rule by granting ...

Wilson voted Yea

Wilson voted Nay

Wilson voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Wilson voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Wilson voted Aye

Wilson voted Nay

Passed 365/43 on Nov 16, 2012.

The Magnitsky Act, formally known as the Russia and Moldova Jackson–Vanik Repeal and Sergei Magnitsky Rule of Law Accountability Act of 2012, is a bipartisan ...

Wilson voted Nay

Wilson voted No

Wilson voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2011 to Nov 2019, Wilson missed 552 of 5,969 roll call votes, which is 9.2%. This is much worse than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: