skip to main content

Georgia

Georgia has two senators in the United States Senate and 14 representatives in the United States House of Representatives. Georgia is a state in the United States.


Senators

Each state in the United States elects two senators, regardless of the state’s population. Senators serve six-year terms with staggered elections. Americans in the United States’s six territories do not have senators.

Georgia’s senators are:

Jon Ossoff
Senior Senator

Jon Ossoff

Democrat
Since Jan 20, 2021
Next Election in 2026
Raphael Warnock
Junior Senator

Raphael Warnock

Democrat
Since Jan 20, 2021
Next Election in 2028

Representatives

The United States is divided into 435 congressional districts, each with a population of about 710,000 individuals. Each district elects a representative to the House of Representatives for a two-year term. Representatives are also called congressmen/congresswomen. Americans in the United States’s six territories are represented in the House of Representatives by an additional six non-voting delegates.

Find your representative by entering your address:

Georgia’s 14 representatives are:

Earl “Buddy” Carter
1st District

Earl “Buddy” Carter

Republican
Since Jan 6, 2015
Sanford Bishop
2nd District

Sanford Bishop

Democrat
Since Jan 5, 1993
Drew Ferguson
3rd District

Drew Ferguson

Republican
Since Jan 3, 2017
Henry C. “Hank” Johnson
4th District

Henry C. “Hank” Johnson

Democrat
Since Jan 4, 2007
Nikema Williams
5th District

Nikema Williams

Democrat
Since Jan 3, 2021
Rich McCormick
6th District

Rich McCormick

Republican
Since Jan 3, 2023
Lucy McBath
7th District

Lucy McBath

Democrat
Since Jan 3, 2023
Austin Scott
8th District

Austin Scott

Republican
Since Jan 5, 2011
Andrew Clyde
9th District

Andrew Clyde

Republican
Since Jan 3, 2021
Mike Collins
10th District

Mike Collins

Republican
Since Jan 3, 2023
Barry Loudermilk
11th District

Barry Loudermilk

Republican
Since Jan 6, 2015
Rick Allen
12th District

Rick Allen

Republican
Since Jan 6, 2015
David Scott
13th District

David Scott

Democrat
Since Jan 7, 2003
Marjorie Taylor Greene
14th District

Marjorie Taylor Greene

Republican
Since Jan 3, 2021

All representatives serve until the end of the current Congress on Jan 3, 2025.

Map of Congressional Districts