skip to main content

 
Rep. Gary Miller

Former Representative for California’s 31st District

Miller was the representative for California’s 31st congressional district and was a Republican. He served from 2013 to 2014.

He was previously the representative for California’s 42nd congressional district as a Republican from 2003 to 2012; and the representative for California’s 41st congressional district as a Republican from 1999 to 2002.

Photo of Rep. Gary Miller [R-CA31, 2013-2014]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2014 Report Card for Miller.

Ideology–Leadership Chart

Miller is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2014 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Miller sponsored and cosponsored from Jan 6, 2009 to Dec 11, 2014. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Miller was the primary sponsor of 3 bills that were enacted:

View All »

Does 3 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Miller sponsored bills primarily in these issue areas:

Housing and Community Development (45%) Finance and Financial Sector (17%) Environmental Protection (14%) Taxation (10%) Immigration (7%) Transportation and Public Works (7%)

Recent Bills

Some of Miller’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Miller voted Not Voting

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Miller voted No

Miller voted Yea

Passed 221/201 on Feb 11, 2014.

Miller voted Nay

Miller voted Nay

Passed 217/210 on Sep 19, 2013.

This evening’s House vote on the food assistance program SNAP is significant not only in the size of the cuts proposed but also by separating ...

Miller voted Nay

Miller voted No

Miller voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 1999 to Dec 2014, Miller missed 1,118 of 10,976 roll call votes, which is 10.2%. This is much worse than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2014. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: