skip to main content

 
Rep. Gene Green

Former Representative for Texas’s 29th District

pronounced jeen // green

Green was the representative for Texas’s 29th congressional district and was a Democrat. He served from 1993 to 2018.

Photo of Rep. Gene Green [D-TX29, 1993-2018]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Green.

Ideology–Leadership Chart

Green is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Green sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Human Rights Campaign: 85% League of Conservation Voters: 83% American Civil Liberties Union: 82% NIAC Action: B The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: B United States Chamber of Commerce: 64% Americans for Prosperity: 18% FreedomWorks: 15% NumbersUSA: 12% The Club for Growth: 10%

Enacted Legislation

Green was the primary sponsor of 6 bills that were enacted:

View All »

Does 6 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Green sponsored bills primarily in these issue areas:

Health (54%) Labor and Employment (14%) Public Lands and Natural Resources (11%) Transportation and Public Works (7%) Government Operations and Politics (7%) Private Legislation (7%)

Recent Bills

Some of Green’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Green voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Green voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Green voted Aye

Green voted Nay

Green voted Yea

Green voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 1993 to Dec 2018, Green missed 706 of 17,170 roll call votes, which is 4.1%. This is worse than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2018. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: