skip to main content

 
Rep. Geoff Davis

Former Representative for Kentucky’s 4th District

Davis was the representative for Kentucky’s 4th congressional district and was a Republican. He served from 2005 to 2012.

Photo of Rep. Geoff Davis [R-KY4, 2005-2012]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Davis is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2013 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Davis sponsored and cosponsored from Jan 4, 2007 to Jan 1, 2013. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Davis was the primary sponsor of 4 bills that were enacted:

View All »

Does 4 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Davis sponsored bills primarily in these issue areas:

Foreign Trade and International Finance (20%) Government Operations and Politics (17%) Taxation (17%) Armed Forces and National Security (14%) Social Welfare (14%) Finance and Financial Sector (6%) Education (6%) Health (6%)

Recent Bills

Some of Davis’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Davis voted No

Passed 269/161 on Aug 1, 2011.

The Budget Control Act of 2011 (Pub.L. 112–25, S. 365, 125 Stat. 240, enacted August 2, 2011) is a federal statute enacted by the 112th ...

Davis voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Davis voted Aye

Passed 289/112 on Apr 15, 2010.

Davis voted Yea

Passed 240/179 on Jun 3, 2009.

Davis voted Nay

Missed Votes

From Jan 2005 to Jul 2012, Davis missed 210 of 6,231 roll call votes, which is 3.4%. This is on par with the median of 2.6% among the lifetime records of representatives serving in Jul 2012. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: