skip to main content

 
Rep. George “G.K.” Butterfield Jr.

Representative for North Carolina’s 1st District

pronounced jorj // BUH-ter-feeld

Butterfield is the representative for North Carolina’s 1st congressional district (view map) and is a Democrat. He has served since Jul 21, 2004. Butterfield is next up for reelection in 2020.

Alleged misconduct & resolution

In 2010 Butterfield was investigated for keeping the difference between his requested travel per diems and the amount he actually spent. The House Committee on Standards of Official Conduct recommended no further action.

Jul. 30, 2010 House Office of Congressional Ethics recommended that the Committee on Standards of Official Conduct further review the allegations
Dec. 31, 2010 House Committee on Standards of Official Conduct recommended no further action
Photo of Rep. George “G.K.” Butterfield [D-NC1]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Butterfield.

Ideology–Leadership Chart

Butterfield is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Butterfield has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Jul 12, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

George “G.K.” Butterfield Jr. sits on the following committees:

Enacted Legislation

Butterfield was the primary sponsor of 13 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Butterfield sponsors bills primarily in these issue areas:

Health (24%) Government Operations and Politics (19%) Transportation and Public Works (14%) Science, Technology, Communications (14%) Public Lands and Natural Resources (10%) Armed Forces and National Security (10%) Sports and Recreation (10%)

Recent Bills

Some of Butterfield’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Butterfield voted Nay

Passed 378/48 on Apr 26, 2017.

This bill would change the appointment process for the head of the U.S. Copyright Office, known as the Register of Copyrights. Currently the Register of ...

Butterfield voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Butterfield voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Butterfield voted Aye

Butterfield voted Aye

Butterfield voted Aye

Butterfield voted Aye

Butterfield voted Aye

Butterfield voted Aye

Butterfield voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Butterfield voted No

Missed Votes

From Jul 2004 to Jul 2019, Butterfield missed 550 of 10,707 roll call votes, which is 5.1%. This is much worse than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: