skip to main content

 
Rep. George Miller

Former Representative for California’s 11th District

Miller was the representative for California’s 11th congressional district and was a Democrat. He served from 2013 to 2014.

He was previously the representative for California’s 7th congressional district as a Democrat from 1975 to 2012.

Photo of Rep. George Miller [D-CA11, 2013-2014]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2014 Report Card for Miller.

Ideology–Leadership Chart

Miller is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2014 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Miller sponsored and cosponsored. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Miller was the primary sponsor of 33 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Miller sponsored bills primarily in these issue areas:

Labor and Employment (48%) Education (31%)

Recent Bills

Some of Miller’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Miller’s Vote Vote Description
Yea H.R. 83 (113th): Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015
Dec 11, 2014. Passed 219/206.
This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December 11, 2014 and by the Senate on December 13, 2014. The bill was originally introduced on January 3, 2013 by ...
Yea H.R. 4681 (113th): Intelligence Authorization Act for Fiscal Year 2015
Dec 10, 2014. Passed 325/100.
No H.J.Res. 124 (113th): Continuing Appropriations Resolution, 2015
Sep 17, 2014. Passed 319/108.
No H.R. 6233 (112th): Agricultural Disaster Assistance Act of 2012
Aug 2, 2012. Passed 223/197.
No H.R. 1249 (112th): Leahy-Smith America Invents Act
Jun 23, 2011. Passed 304/117.
The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack Obama on September 16, 2011. The law represents the most significant legislative change to the U.S. patent system since the ...
Yea S. 3729 (111th): National Aeronautics and Space Administration Authorization Act of 2010
Sep 29, 2010. Passed 304/118.
No H.R. 5136 (111th): National Defense Authorization Act for Fiscal Year 2011
May 28, 2010. Passed 229/186.
Yea H.R. 3538 (111th): Idaho Wilderness Water Facilities Act
Jan 20, 2010. Failed 225/191.
Nay S. 3325 (110th): Prioritizing Resources and Organization for Intellectual Property Act of 2008
Sep 28, 2008. Passed 381/41.
Yea H.R. 1830 (110th): To extend the authorities of the Andean Trade Preference Act until February 29, 2008.
Jun 27, 2007. Passed 365/59.

Missed Votes

From Jan 1975 to Dec 2014, Miller missed 1,861 of 24,103 roll call votes, which is 7.7%. This is much worse than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2014. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: