skip to main content

 
Rep. Glenn Thompson

Representative for Pennsylvania’s 15th District

pronounced glen // TOMP-sun

Thompson is the representative for Pennsylvania’s 15th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 3, 2019. Thompson is next up for reelection in 2020.

He was previously the representative for Pennsylvania’s 5th congressional district as a Republican from 2009 to 2018.

Photo of Rep. Glenn Thompson [R-PA15]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Thompson.

Ideology–Leadership Chart

Thompson is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Thompson has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Jul 19, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Glenn Thompson sits on the following committees:

Enacted Legislation

Thompson was the primary sponsor of 3 bills that were enacted:

View All »

Does 3 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Thompson sponsors bills primarily in these issue areas:

Public Lands and Natural Resources (24%) Health (18%) Agriculture and Food (15%) Education (12%) Foreign Trade and International Finance (9%) Armed Forces and National Security (9%) Energy (6%) Environmental Protection (6%)

Recent Bills

Some of Thompson’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Thompson voted Nay

Thompson voted Nay

Failed 263/146 on Nov 16, 2015.

Thompson voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Thompson voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Thompson voted Aye

Thompson voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2009 to Jul 2019, Thompson missed 66 of 7,496 roll call votes, which is 0.9%. This is better than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: