skip to main content

 
Rep. Grace Napolitano

Representative for California’s 32nd District

pronounced grayss // nuh-pahl-ih-TAH-noh


Napolitano is the representative for California’s 32nd congressional district (view map) and is a Democrat. She has served since Jan 3, 2013. Napolitano is next up for reelection in 2022 and serves until Jan 3, 2023.

She was previously the representative for California’s 38th congressional district as a Democrat from 2003 to 2012; and the representative for California’s 34th congressional district as a Democrat from 1999 to 2002.

Photo of Rep. Grace Napolitano [D-CA32]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Napolitano is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Napolitano has sponsored and cosponsored from Jan 3, 2017 to Jun 28, 2022. See full analysis methodology.

Committee Membership

Grace Napolitano sits on the following committees:

Enacted Legislation

Napolitano was the primary sponsor of 3 bills that were enacted:

View All »

Does 3 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Napolitano sponsors bills primarily in these issue areas:

Health (34%) Transportation and Public Works (21%) Water Resources Development (14%) Immigration (10%) Environmental Protection (7%) Armed Forces and National Security (7%) Public Lands and Natural Resources (7%)

Recently Introduced Bills

Napolitano recently introduced the following legislation:

View All » | View Cosponsors »

Most legislation has no activity after being introduced.

Voting Record

Key Votes

Napolitano voted Yea

Passed 271/145 on Feb 14, 2018.

H.R. 3978 includes the text of 6 bills, H.R. 3978, the TRID Improvement Act, H.R. 1645, the Fostering Innovation Act of 2017, H.R. 4546, the …

Napolitano voted Nay

Passed 395/2 on Dec 11, 2017.

H.R. 2706 establishes requirements for the termination of bank accounts to prohibit federal banking regulators from formally or informally suggesting, requesting, or ordering a depository …

Napolitano voted Nay

Passed 414/2 on Mar 21, 2017.

H.R. 1353 requires annual updates from the Transportation Security Administration on strategic investment goals relating to technology procurement. In addition, the bill requires congressional notification …

Napolitano voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of …

Napolitano voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December …

Napolitano voted Nay

Passed 404/17 on Dec 3, 2014.

The Achieving a Better Life Experience (ABLE) Act would ease the financial burden for individuals with disabilities by creating tax-free accounts that can be used …

Napolitano voted No

Napolitano voted Aye

Napolitano voted No

Napolitano voted Not Voting

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack …

Missed Votes

From Jan 1999 to Jun 2022, Napolitano missed 725 of 15,223 roll call votes, which is 4.8%. This is much worse than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: