skip to main content

 
Rep. Gwen Moore

Representative for Wisconsin’s 4th District

pronounced gwen // moor

Moore is the representative for Wisconsin’s 4th congressional district (view map) and is a Democrat. She has served since Jan 4, 2005. Moore is next up for reelection in 2020.

Alleged misconduct & resolution

In 2014 Moore was investigated for an arrest at a 2014 protest in Wisconsin. The House Committee on Ethics concluded that the fines would be paid and no further investigation was required.

Sep. 11, 2014 House Committee on Ethics concluded that the fines would be paid and no further investigation was required
Photo of Rep. Gwen Moore [D-WI4]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Moore.

Ideology–Leadership Chart

Moore is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Moore has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Jun 25, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Gwen Moore sits on the following committees:

Enacted Legislation

Moore was the primary sponsor of 8 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Moore sponsors bills primarily in these issue areas:

Crime and Law Enforcement (21%) Finance and Financial Sector (18%) Social Welfare (16%) Health (16%) Education (8%) Transportation and Public Works (8%) Agriculture and Food (8%) Immigration (5%)

Recent Bills

Some of Moore’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Moore voted Nay

Passed 361/61 on Sep 26, 2018.

H.R. 6157 provides $674.6 billion in total discretionary budget authority for the Department of Defense for fiscal year (FY) 2019. The bill provides $606.5 billion ...

Moore voted No

Moore voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Moore voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Moore voted Aye

Moore voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2005 to Jun 2019, Moore missed 545 of 10,514 roll call votes, which is 5.2%. This is much worse than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: