skip to main content

 
Rep. Harley Rouda

Representative for California’s 48th District

pronounced HAHR-lee // ROO-duh

Rouda is the representative for California’s 48th congressional district (view map) and is a Democrat. He has served since Jan 3, 2019. Rouda is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Harley Rouda [D-CA48]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Rouda is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Rouda has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Sep 12, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Planned Parenthood Action Fund: 100%

Committee Membership

Harley Rouda sits on the following committees:

Bills Sponsored

Issue Areas

Rouda sponsors bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (27%) Taxation (18%) Transportation and Public Works (18%) Sports and Recreation (18%) Environmental Protection (18%)

Recent Bills

Some of Rouda’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Rouda voted Yea

Passed 284/149 on Jul 25, 2019.

Rouda voted Yea

Missed Votes

From Jan 2019 to Sep 2019, Rouda missed 11 of 530 roll call votes, which is 2.1%. This is on par with the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: