skip to main content

 
Rep. Harold “Hal” Rogers

Representative for Kentucky’s 5th District

pronounced HAR-uld // RAW-jerz


Rogers is the representative for Kentucky’s 5th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 5, 1981. Rogers’s current term ends on Jan 3, 2023.

Rogers is among the Republican legislators who participated in President Trump’s months-long, multifarious attempted coup during the 2020 presidential election and culminating in the Jan. 6, 2021 insurrection at the Capitol. On January 6, 2021 in the hours after the insurrection at the Capitol, Rogers voted to reject the state-certified election results of Arizona and/or Pennsylvania (states narrowly won by Democrats), which could have changed the outcome of the election. These legislators pumped the lies and preposterous legal arguments about the election that motivated the January 6, 2021 insurrection at the Capitol. The January 6, 2021 insurrection at the Capitol disrupted Congress’s count of electors that determined the outcome of the presidential election with the goal to prevent President Joe Biden from taking office.
Photo of Rep. Harold “Hal” Rogers [R-KY5]

Committee Membership

Harold “Hal” Rogers sits on the following committees:

Enacted Legislation

Rogers was the primary sponsor of 33 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 33 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Rogers sponsors bills primarily in these issue areas:

Public Lands and Natural Resources (60%) International Affairs (40%)

Recently Introduced Bills

Rogers recently introduced the following legislation:

View All » | View Cosponsors »

Most legislation has no activity after being introduced.

Voting Record

Key Votes

Rogers voted Yea

Rogers voted Yea

Rogers voted Yea

Rogers voted Yea

Passed 294/130 on Nov 30, 2021.

This bill would authorize $400 million in grants to state, local, tribal, and territorial public health departments to update their computer databases of immunization records …

Rogers voted Yea

Passed 307/112 on Jun 28, 2021.

Rogers voted Yea

Passed 315/101 on May 14, 2021.

Rogers voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of …

Rogers voted Aye

Rogers voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack …

Rogers voted No

Missed Votes

From Jan 1981 to Dec 2022, Rogers missed 576 of 24,439 roll call votes, which is 2.4%. This is on par with the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: