skip to main content

 
Rep. Henry “Hank” Johnson Jr.

Representative for Georgia’s 4th District

pronounced HEN-ree // JON-sin

Johnson is the representative for Georgia’s 4th congressional district (view map) and is a Democrat. He has served since Jan 4, 2007. Johnson is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Henry “Hank” Johnson [D-GA4]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Johnson.

Ideology–Leadership Chart

Johnson is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Johnson has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Oct 17, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Henry “Hank” Johnson Jr. sits on the following committees:

Enacted Legislation

Johnson was the primary sponsor of 7 bills that were enacted:

View All »

Does 7 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Johnson sponsors bills primarily in these issue areas:

Crime and Law Enforcement (20%) International Affairs (13%) Law (13%) Government Operations and Politics (13%) Armed Forces and National Security (11%) Health (11%) Transportation and Public Works (11%) Commerce (7%)

Recent Bills

Some of Johnson’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Johnson voted Yea

Passed 229/177 on May 19, 2017.

H.R. 1039 amends the federal criminal code to authorize a probation officer to arrest a person, without warrant, if there is probable cause to believe ...

Johnson voted Nay

Passed 378/48 on Apr 26, 2017.

This bill would change the appointment process for the head of the U.S. Copyright Office, known as the Register of Copyrights. Currently the Register of ...

Johnson voted Nay

Johnson voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Johnson voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Johnson voted Aye

Johnson voted No

Johnson voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Johnson voted Nay

Missed Votes

From Jan 2007 to Oct 2019, Johnson missed 392 of 9,443 roll call votes, which is 4.2%. This is worse than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: