skip to main content

 
Rep. Howard “Buck” McKeon

Former Representative for California’s 25th District

McKeon was the representative for California’s 25th congressional district and was a Republican. He served from 1993 to 2014.

Photo of Rep. Howard “Buck” McKeon [R-CA25, 1993-2014]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2014 Report Card for McKeon.

Ideology–Leadership Chart

McKeon is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2014 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills McKeon sponsored and cosponsored from Jan 6, 2009 to Dec 11, 2014. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

McKeon was the primary sponsor of 14 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 14 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

McKeon sponsored bills primarily in these issue areas:

Public Lands and Natural Resources (33%) Armed Forces and National Security (30%) Foreign Trade and International Finance (17%) Crime and Law Enforcement (7%) Government Operations and Politics (7%) Animals (7%)

Recent Bills

Some of McKeon’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

McKeon voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

McKeon voted Aye

McKeon voted Yea

Passed 221/201 on Feb 11, 2014.

McKeon voted Aye

McKeon voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

McKeon voted Yea

Passed 240/179 on Jun 3, 2009.

McKeon voted Yea

Passed 275/149 on Mar 31, 2009.

The Edward M. Kennedy Serve America Act or Serve America Act (H.R. 1388, Public Law 111-13) was introduced in the United States House of Representatives ...

McKeon voted Nay

McKeon voted Nay

Passed 347/62 on Nov 13, 2007.

McKeon voted Yea

McKeon voted Nay

Passed 381/34 on May 15, 2007.

McKeon voted Aye

Missed Votes

From Jan 1993 to Dec 2014, McKeon missed 386 of 14,635 roll call votes, which is 2.6%. This is on par with the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2014. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: