skip to main content

 
Rep. Ike Skelton

Former Representative for Missouri’s 4th District

Skelton was the representative for Missouri’s 4th congressional district and was a Democrat. He served from 1977 to 2010.

Photo of Rep. Ike Skelton [D-MO4, 1977-2010]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Skelton is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2010 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Skelton sponsored and cosponsored from Jan 4, 2005 to Dec 21, 2010. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Skelton was the primary sponsor of 12 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 12 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Skelton sponsored bills primarily in these issue areas:

Armed Forces and National Security (32%) Government Operations and Politics (16%) International Affairs (13%) Economics and Public Finance (11%) Finance and Financial Sector (8%) Health (8%) Education (6%) Public Lands and Natural Resources (6%)

Recent Bills

Some of Skelton’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Skelton voted No

Passed 240/172 on Sep 16, 2010.

Skelton voted Yea

Passed 240/179 on Jun 3, 2009.

Missed Votes

From Jan 1977 to Dec 2010, Skelton missed 939 of 20,024 roll call votes, which is 4.7%. This is worse than the median of 3.1% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2010. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: