skip to main content

 
Rep. Jackie Speier

Representative for California’s 14th District

pronounced JA-kee // SPI-er

Speier is the representative for California’s 14th congressional district (view map) and is a Democrat. She has served since Jan 3, 2013. Speier is next up for reelection in 2020.

She was previously the representative for California’s 12th congressional district as a Democrat from 2008 to 2012.

Photo of Rep. Jackie Speier [D-CA14]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Speier.

Ideology–Leadership Chart

Speier is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Speier has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Dec 11, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Human Rights Campaign: 100% Planned Parenthood Action Fund: 100% NIAC Action: A American Civil Liberties Union: 82% The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: B United States Chamber of Commerce: 60% The Club for Growth: 35% NumbersUSA: 17% Americans for Prosperity: 12% FreedomWorks: 5%

Committee Membership

Jackie Speier sits on the following committees:

Enacted Legislation

Speier was the primary sponsor of 2 bills that were enacted:

View All »

Does 2 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Speier sponsors bills primarily in these issue areas:

Crime and Law Enforcement (17%) Government Operations and Politics (15%) Armed Forces and National Security (14%) Transportation and Public Works (14%) Education (13%) Health (12%) International Affairs (8%) Commerce (8%)

Recent Bills

Some of Speier’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Speier voted Nay

Passed 393/13 on Apr 27, 2018.

H.R. 4 reauthorizes the Federal Aviation Administration for five years. Title I removes obsolete restrictions on the Passenger Facility Charge (PFC) allowing airports to more ...

Speier voted Yea

Passed 229/177 on May 19, 2017.

H.R. 1039 amends the federal criminal code to authorize a probation officer to arrest a person, without warrant, if there is probable cause to believe ...

Speier voted Nay

Passed 403/12 on May 24, 2016.

The TSCA Modernization Act of 2015 would amend the Toxic Substances Control Act to expand the ability of the Environmental Protection Agency to evaluate and ...

Speier voted No

Speier voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Speier voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Speier voted No

Speier voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Apr 2008 to Dec 2019, Speier missed 852 of 8,194 roll call votes, which is 10.4%. This is much worse than the median of 2.2% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: