skip to main content

 
Rep. James “Jim” Clyburn

House Majority Whip and Representative for South Carolina’s 6th District

pronounced jaymz // KLĪ-bern

Clyburn is the representative for South Carolina’s 6th congressional district (view map) and is a Democrat. He has served since Jan 5, 1993. Clyburn is next up for reelection in 2020.

He is also House Majority Whip, a party leadership role. Party leaders focus more on setting their party’s legislative priorties than on introducing legislation.

Photo of Rep. James “Jim” Clyburn [D-SC6]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Clyburn.

Ideology–Leadership Chart

Clyburn is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Clyburn has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Aug 23, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Enacted Legislation

Clyburn was the primary sponsor of 9 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 9 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Clyburn sponsors bills primarily in these issue areas:

Public Lands and Natural Resources (33%) Taxation (12%) Crime and Law Enforcement (12%) Health (8%) Water Resources Development (8%) Social Welfare (8%) Government Operations and Politics (8%) Civil Rights and Liberties, Minority Issues (8%)

Recent Bills

Some of Clyburn’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

As House Majority Whip, Clyburn may be focused on his responsibilities other than introducing legislation, such as setting the chamber’s agenda, uniting his party, and brokering deals.

Voting Record

Key Votes

Clyburn voted Nay

Passed 378/48 on Apr 26, 2017.

This bill would change the appointment process for the head of the U.S. Copyright Office, known as the Register of Copyrights. Currently the Register of ...

Clyburn voted Nay

Passed 344/73 on Jan 10, 2017.

H.R. 79 amends the Securities Act of 1933 to clarify that certain startup companies are able to give presentations about their company and host certain ...

Clyburn voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Clyburn voted Aye

Passed 261/155 on May 12, 2015.

The Regulatory Integrity Protection Act would roll back a new regulation that redefines “waters of the United States.” The regulation both expands the list of ...

Clyburn voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Clyburn voted Aye

Clyburn voted Yea

Clyburn voted Aye

Clyburn voted Aye

Clyburn voted Aye

Clyburn voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 1993 to Jul 2019, Clyburn missed 647 of 17,684 roll call votes, which is 3.7%. This is worse than the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: