skip to main content

 
Sen. James “Jim” Inhofe

Senator for Oklahoma

pronounced jaymz // in-HOF

Inhofe is the senior senator from Oklahoma and is a Republican. He has served since Jan 1, 1994. Inhofe is next up for reelection in 2020.

He was previously the representative for Oklahoma’s 1st congressional district as a Republican from 1987 to 1994.

Photo of Sen. James “Jim” Inhofe [R-OK]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Inhofe.

Ideology–Leadership Chart

Inhofe is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the Senate positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Inhofe has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Oct 16, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

James “Jim” Inhofe sits on the following committees:

Enacted Legislation

Inhofe was the primary sponsor of 27 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 27 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Inhofe sponsors bills primarily in these issue areas:

Transportation and Public Works (24%) Armed Forces and National Security (20%) Taxation (11%) International Affairs (10%) Energy (10%) Government Operations and Politics (9%) Immigration (9%) Environmental Protection (7%)

Recent Bills

Some of Inhofe’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Inhofe voted Nay

Conference Report Agreed to 83/16 on Feb 14, 2019.

This bill, in its final form, funded the parts of the federal government whose funding was to lapse on February 15, 2019. On December 22, ...

Inhofe voted Nay

Bill Passed 72/26 on Sep 28, 2016.

The Continuing Appropriations and Military Construction, Veterans Affairs, and Related Agencies Appropriations Act, 2017, and Zika Response and Preparedness Act (H.R. 5325) is an appropriations ...

Inhofe voted Yea

Joint Resolution Passed 78/22 on Sep 18, 2014.

Inhofe voted Nay

Inhofe voted Nay

Inhofe voted Yea

Motion Agreed to 81/19 on Dec 15, 2010.

The Tax Relief, Unemployment Insurance Reauthorization, and Job Creation Act of 2010 (Pub.L. 111–312, H.R. 4853, 124 Stat. 3296, enacted December 17, 2010), also known ...

Missed Votes

From Dec 1994 to Oct 2019, Inhofe missed 333 of 8,080 roll call votes, which is 4.1%. This is much worse than the median of 1.5% among the lifetime records of senators currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: