skip to main content

 
Rep. James “Jim” Langevin

Representative for Rhode Island’s 2nd District

pronounced jaymz // LAN-juh-vin

Langevin is the representative for Rhode Island’s 2nd congressional district (view map) and is a Democrat. He has served since Jan 3, 2001. Langevin is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. James “Jim” Langevin [D-RI2]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Langevin.

Ideology–Leadership Chart

Langevin is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Langevin has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Aug 23, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

James “Jim” Langevin sits on the following committees:

Enacted Legislation

Langevin was the primary sponsor of 6 bills that were enacted:

View All »

Does 6 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Langevin sponsors bills primarily in these issue areas:

Health (18%) Government Operations and Politics (18%) Education (13%) Crime and Law Enforcement (11%) Taxation (11%) Science, Technology, Communications (11%) Transportation and Public Works (10%) Armed Forces and National Security (7%)

Recent Bills

Some of Langevin’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Langevin voted Yea

Passed 241/183 on Jan 19, 2018.

H.R. 4712 establishes requirements for health care practitioners to exercise the proper degree of care in the case of a child who survives an abortion ...

Langevin voted Yea

Passed 229/177 on May 19, 2017.

H.R. 1039 amends the federal criminal code to authorize a probation officer to arrest a person, without warrant, if there is probable cause to believe ...

Langevin voted Yea

Passed 248/177 on Sep 18, 2015.

H.R. 3504 would require that a child born alive during an attempted abortion be given the same medical treatment as any other child born at ...

Langevin voted Aye

Passed 247/178 on Jun 16, 2015.

The Intelligence Authorization Act for Fiscal Year 2016 (IAA), H.R. 2596, was passed by the House on June 16. The IAA would authorize funding for ...

Langevin voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Langevin voted Aye

Passed 242/184 on May 13, 2015.

The Pain-Capable Unborn Child Protection Act would ban abortion at 20 weeks and later. The bill includes congressional recognition that an unborn child of 20 ...

Langevin voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Langevin voted Aye

Langevin voted Aye

Langevin voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2001 to Jul 2019, Langevin missed 198 of 12,821 roll call votes, which is 1.5%. This is on par with the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: