Sen. James Lankford

Senator from Oklahoma, Republican

Lankford, a Republican, is the junior senator from Oklahoma and has served since Jan 6, 2015 (next election in 2022).

He was previously the representative for Oklahoma's 5th congressional district (2011-2014).

What you can do

Photo

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2016 Report Card for Lankford.

Sponsorship Analysis

Our unique analysis of the bills Lankford has sponsored and cosponsored provides insight into his position in the Senate.

Each dot in the chart below is a member of the Senate. The dots are positioned horizontally according to our progressive—conservative ideology score and vertically according to our leadership score (leaders toward the top). Lankford is shown as a purple triangle. (analysis methodology)

Committee Membership

James Lankford sits on the following committees:

Enacted Legislation

Lankford was the primary sponsor of 2 bills that were enacted:

View All »

We consider a bill enacted if it is enacted or if about one third or more of its provisions were incorporated into bills that were enacted, as determined by an automated text analysis.

Bills Sponsored

Issue Areas

Lankford sponsors bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (42%) Health (16%) International Affairs (10%) Economics and Public Finance (6%) Labor and Employment (6%) Environmental Protection (6%) Finance and Financial Sector (6%) Native Americans (6%)

Recent Bills

Some of Lankford’s most recently sponsored bills include...

View All » (including bills from previous years)

Voting Record

Key Votes

Lankford’s Vote Vote Description
Nay H.R. 83 (113th): Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015
Dec 11, 2014. Passed 219/206.
This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December 11, 2014 and by the Senate on December 13, 2014. The bill was originally introduced on January 3, 2013 by ...
Yea H.R. 4681 (113th): Intelligence Authorization Act for Fiscal Year 2015
Dec 10, 2014. Passed 325/100.
No H.R. 5771 (113th): Tax Increase Prevention Act of 2014
Dec 3, 2014. Passed 378/46.
Aye H.J.Res. 124 (113th): Continuing Appropriations Resolution, 2015
Sep 17, 2014. Passed 319/108.
No H.R. 5021 (113th): Highway and Transportation Funding Act of 2014
Jul 15, 2014. Passed 367/55.
Nay H.R. 2642 (113th): Agriculture Reform, Food, and Jobs Act of 2013
Jan 29, 2014. Passed 251/166.
Aye H.R. 6233 (112th): Agricultural Disaster Assistance Act of 2012
Aug 2, 2012. Passed 223/197.
Aye H.R. 1249 (112th): Leahy-Smith America Invents Act
Jun 23, 2011. Passed 304/117.
The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack Obama on September 16, 2011. The law represents the most significant change to the U.S. patent system since 1952, and ...

Missed Votes

From Jan 2015 to Feb 2017, Lankford missed 1 of 574 roll call votes, which is 0.2%. This is better than the median of 1.4% among the lifetime records of senators currently serving. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: