skip to main content

 
Rep. James Renacci

Former Representative for Ohio’s 16th District

pronounced jaymz // ruh-NAY-see

Renacci was the representative for Ohio’s 16th congressional district and was a Republican. He served from 2011 to 2018.

Alleged misconduct & resolution

In April 2018, the Ohio Democratic Party filed a complaint against Renacci with the Office of Congressional Ethics for misusing his congressional office for campaign purposes. In November 2018, Renacci lost the Senate election to Sherrod Brown and the House Committee on Ethics extended its investigation of the allegations. The Committee ceased investigating at the end of the 115th because they no longer had jurisdiction.

Aug. 9, 2018 Office of Congressional Ethics referred the allegations to the House Committee on Ethics for further investigation.
Nov. 6, 2018 Renacci lost the Senate election against Sherrod Brown and leaves Congress at the end of the 115th Congress.
Jan. 2, 2019 House Committee on Ethics ceased investigating with the end of the 115th Congress because they no longer had jurisdiction.
Photo of Rep. James Renacci [R-OH16, 2011-2018]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Renacci.

Ideology–Leadership Chart

Renacci is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Renacci sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Enacted Legislation

Renacci was the primary sponsor of 5 bills that were enacted:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Renacci sponsored bills primarily in these issue areas:

Taxation (36%) Health (25%) Finance and Financial Sector (11%) Labor and Employment (9%) Government Operations and Politics (5%) Social Welfare (5%) Armed Forces and National Security (5%) Education (5%)

Recent Bills

Some of Renacci’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Renacci voted Nay

Passed 361/61 on Sep 26, 2018.

H.R. 6157 provides $674.6 billion in total discretionary budget authority for the Department of Defense for fiscal year (FY) 2019. The bill provides $606.5 billion ...

Renacci voted No

Passed 240/186 on Feb 9, 2018.

This bill became the vehicle for passage of funding for the federal government through March 23, 2018, to avert a government shutdown that would have ...

Renacci voted Nay

Renacci voted No

Renacci voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Renacci voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Renacci voted Aye

Renacci voted Nay

Renacci voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2011 to Dec 2018, Renacci missed 188 of 5,345 roll call votes, which is 3.5%. This is on par with the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2018. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: