skip to main content

 
Rep. Jared Polis

Former Representative for Colorado’s 2nd District

pronounced JAR-id // POH-liss

Polis was the representative for Colorado’s 2nd congressional district and was a Democrat. He served from 2009 to 2018.

Alleged misconduct & resolution

In 2015 Polis was investigated for official endorsement of commercial products. The House Committee on Ethics concluded that no action was needed.

Dec. 14, 2015 House Office of Congressional Ethics recommended that the Committee on Ethics further review the allegation
Dec. 14, 2015 House Committee on Ethics concluded that no action was needed
Photo of Rep. Jared Polis [D-CO2, 2009-2018]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Polis.

Ideology–Leadership Chart

Polis is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Polis sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Enacted Legislation

Polis was the primary sponsor of 3 bills that were enacted:

View All »

Does 3 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Polis sponsored bills primarily in these issue areas:

Education (37%) Public Lands and Natural Resources (18%) Taxation (12%) Immigration (10%) Labor and Employment (8%) Commerce (6%) Private Legislation (6%)

Recent Bills

Some of Polis’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Polis voted Nay

Passed 420/2 on Jul 18, 2017.

H.R. 2786 promotes the development of small conduit hydropower facilities by requiring the Federal Energy Regulatory Commission (FERC) to determine whether a facility meets qualifying ...

Polis voted No

Polis voted Aye

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

Polis voted Nay

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Polis voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Polis voted No

Polis voted Not Voting

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Polis voted No

Missed Votes

From Jan 2009 to Dec 2018, Polis missed 458 of 7,000 roll call votes, which is 6.5%. This is much worse than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2018. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: