skip to main content

 
Rep. Jason Chaffetz

Former Representative for Utah’s 3rd District

Chaffetz was the representative for Utah’s 3rd congressional district and was a Republican. He served from 2009 to 2017.

Photo of Rep. Jason Chaffetz [R-UT3, 2009-2017]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Chaffetz is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Chaffetz sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Chaffetz was the primary sponsor of 8 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 8 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Chaffetz sponsored bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (32%) Crime and Law Enforcement (20%) Public Lands and Natural Resources (15%) Taxation (10%) International Affairs (7%) Immigration (7%) Armed Forces and National Security (4%) Economics and Public Finance (4%)

Recent Bills

Some of Chaffetz’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Chaffetz voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Chaffetz voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Chaffetz voted Aye

Chaffetz voted No

Passed 269/161 on Aug 1, 2011.

The Budget Control Act of 2011 (Pub.L. 112–25, S. 365, 125 Stat. 240, enacted August 2, 2011) is a federal statute enacted by the 112th ...

Chaffetz voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Chaffetz voted No

Missed Votes

From Jan 2009 to Jun 2017, Chaffetz missed 243 of 6,134 roll call votes, which is 4.0%. This is worse than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Jun 2017. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: