skip to main content

 
Rep. Jeff Landry

Former Representative for Louisiana’s 3rd District

Landry was the representative for Louisiana’s 3rd congressional district and was a Republican. He served from 2011 to 2012.

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Landry is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2013 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Landry sponsored and cosponsored from Jan 4, 2007 to Jan 1, 2013. See full analysis methodology.

Bills Sponsored

Issue Areas

Landry sponsored bills primarily in these issue areas:

Taxation (100%)

Recent Bills

Some of Landry’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Landry voted No

Landry voted Aye

Landry voted Nay

Passed 330/93 on May 9, 2012.

The Export–Import Bank Reauthorization Act of 2012 amended the Export–Import Bank Act of 1945 to extend the termination of functions of the Export–Import Bank of ...

Landry voted Nay

Landry voted No

Passed 269/161 on Aug 1, 2011.

The Budget Control Act of 2011 (Pub.L. 112–25, S. 365, 125 Stat. 240, enacted August 2, 2011) is a federal statute enacted by the 112th ...

Landry voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Landry voted No

Missed Votes

From Jan 2011 to Jan 2013, Landry missed 119 of 1,606 roll call votes, which is 7.4%. This is much worse than the median of 2.6% among the lifetime records of representatives serving in Jan 2013. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: