skip to main content

 
Rep. Jerry McNerney

Representative for California’s 9th District

pronounced JE-ree // muk-NER-nee

McNerney is the representative for California’s 9th congressional district (view map) and is a Democrat. He has served since Jan 3, 2013. McNerney is next up for reelection in 2020.

He was previously the representative for California’s 11th congressional district as a Democrat from 2007 to 2012.

Photo of Rep. Jerry McNerney [D-CA9]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for McNerney.

Ideology–Leadership Chart

McNerney is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills McNerney has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Jul 19, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Jerry McNerney sits on the following committees:

Enacted Legislation

McNerney was the primary sponsor of 3 bills that were enacted:

View All »

Does 3 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

McNerney sponsors bills primarily in these issue areas:

Taxation (15%) Education (15%) Water Resources Development (15%) Government Operations and Politics (13%) Energy (13%) Environmental Protection (11%) Armed Forces and National Security (9%) Commerce (9%)

Recent Bills

Some of McNerney’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

McNerney voted Nay

Passed 393/2 on Sep 13, 2018.

H.R. 1911 amends the State Department Basic Authorities Act of 1956 to mandate that the position of Special Envoy to Monitor and Combat Anti-Semitism shall ...

McNerney voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

McNerney voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

McNerney voted Aye

McNerney voted Aye

McNerney voted Aye

McNerney voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2007 to Jul 2019, McNerney missed 183 of 9,372 roll call votes, which is 2.0%. This is on par with the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: