skip to main content

 
Rep. Jesse Jackson Jr.

Former Representative for Illinois’s 2nd District

Jackson was the representative for Illinois’s 2nd congressional district and was a Democrat. He served from 1995 to 2012.

Misconduct

In 2013, Jackson pleaded guilty to misuse of campaign funds after resigning from Congress in 2012. He also said that the 2008 attempt to purchase the former Senate seat of President Obama, for which he was investigated by Congress was done without his knowledge.

Aug. 6, 2009 House Office of Congressional Ethics recommended that the Committee on Standards of Official Conduct further review the allegations
Dec. 2, 2011 House Committee on Ethics published the Office of Congressional Ethics Report and Findings and the member's response.
2012 Resigned from Congress.
Dec. 31, 2012 House Committee on Ethics reported that the member's resignation ended the committee's jurisdiction.
2013 Jackson pleaded guilty to misuse of campaign funds.
Photo of Rep. Jesse Jackson [D-IL2, 1995-2012]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Jackson is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2013 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Jackson sponsored and cosponsored from Jan 4, 2007 to Jan 1, 2013. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Jackson was the primary sponsor of 2 bills that were enacted:

View All »

Does 2 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Jackson sponsored bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (18%) Health (18%) Civil Rights and Liberties, Minority Issues (15%) Education (12%) Labor and Employment (12%) Environmental Protection (9%) Housing and Community Development (9%) Social Sciences and History (6%)

Recent Bills

Some of Jackson’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Jackson voted Not Voting

Jackson voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Jackson voted No

Jackson voted No

Missed Votes

From Dec 1995 to Nov 2012, Jackson missed 376 of 11,396 roll call votes, which is 3.3%. This is on par with the median of 2.6% among the lifetime records of representatives serving in Nov 2012. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: