skip to main content

 
Rep. Jim Costa

Representative for California’s 16th District

pronounced jim // KOSS-tuh

Costa is the representative for California’s 16th congressional district (view map) and is a Democrat. He has served since Jan 3, 2013. Costa is next up for reelection in 2020.

He was previously the representative for California’s 20th congressional district as a Democrat from 2005 to 2012.

Photo of Rep. Jim Costa [D-CA16]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Costa.

Ideology–Leadership Chart

Costa is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Costa has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Aug 23, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Jim Costa sits on the following committees:

Enacted Legislation

Costa was the primary sponsor of 3 bills that were enacted:

View All »

Does 3 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Costa sponsors bills primarily in these issue areas:

Agriculture and Food (25%) Crime and Law Enforcement (25%) Armed Forces and National Security (25%) Water Resources Development (25%)

Recent Bills

Some of Costa’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Costa voted Aye

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

Costa voted Aye

Passed 247/178 on Jun 16, 2015.

The Intelligence Authorization Act for Fiscal Year 2016 (IAA), H.R. 2596, was passed by the House on June 16. The IAA would authorize funding for ...

Costa voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Costa voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Costa voted Aye

Costa voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2005 to Jul 2019, Costa missed 607 of 10,596 roll call votes, which is 5.7%. This is much worse than the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: