skip to main content

 
Rep. Jim McDermott

Former Representative for Washington’s 7th District


McDermott was the representative for Washington’s 7th congressional district and was a Democrat. He served from 1989 to 2016.

Photo of Rep. Jim McDermott [D-WA7, 1989-2016]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2016 Report Card for McDermott.

Ideology–Leadership Chart

McDermott is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2016 positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills McDermott sponsored and cosponsored from Jan 5, 2011 to Dec 30, 2016. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

McDermott was the primary sponsor of 8 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 8 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

McDermott sponsored bills primarily in these issue areas:

Taxation (36%) Health (30%) Foreign Trade and International Finance (12%) Armed Forces and National Security (7%) International Affairs (4%) Sports and Recreation (4%)

Recently Introduced Bills

McDermott recently introduced the following legislation:

View All » | View Cosponsors »

Most legislation has no activity after being introduced.

Voting Record

Key Votes

McDermott voted No

Passed 360/61 on Dec 8, 2016.

The WIIN (Water Infrastructure Improvements for the Nation) Act was a 277-page bill dealing with federal water policies, particularly for drought-stricken areas. It’s so complex …

McDermott voted No

McDermott voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of …

McDermott voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December …

McDermott voted No

McDermott voted Nay

McDermott voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack …

McDermott voted Nay

Missed Votes

From Jan 1989 to Dec 2016, McDermott missed 737 of 17,796 roll call votes, which is 4.1%. This is worse than the median of 2.4% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2016. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: