skip to main content

 
Rep. Jo Ann Emerson

Former Representative for Missouri’s 8th District

Emerson was the representative for Missouri’s 8th congressional district and was most recently a Republican (1997-2013) and previously an Independent (1997-1997). She served from 1997 to 2013.

Photo of Rep. Jo Ann Emerson [R-MO8, 1997-2013]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Emerson is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2013 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Emerson sponsored and cosponsored from Jan 4, 2007 to Jan 1, 2013. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Emerson was the primary sponsor of 6 bills that were enacted:

View All »

Does 6 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Emerson sponsored bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (32%) Economics and Public Finance (18%) Health (18%) Taxation (11%) Social Welfare (7%) International Affairs (7%) Crime and Law Enforcement (7%)

Recent Bills

Some of Emerson’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Emerson voted No

Emerson voted Aye

Emerson voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Emerson voted Nay

Passed 405/7 on Sep 19, 2007.

President of the United States George W. Bush signed the Food and Drug Administration Amendments Act of 2007 (FDAAA) on September 27, 2007. This law ...

Missed Votes

From Jan 1997 to Jan 2013, Emerson missed 370 of 10,994 roll call votes, which is 3.4%. This is worse than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Jan 2013. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: