skip to main content

 
Rep. Jo Bonner

Former Representative for Alabama’s 1st District

Bonner was the representative for Alabama’s 1st congressional district and was a Republican. He served from 2003 to 2013.

Photo of Rep. Jo Bonner [R-AL1, 2003-2013]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Bonner is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2014 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Bonner sponsored and cosponsored from Jan 6, 2009 to Dec 11, 2014. See full analysis methodology.

Bills Sponsored

Issue Areas

Bonner sponsored bills primarily in these issue areas:

Foreign Trade and International Finance (82%) Energy (6%)

Recent Bills

Some of Bonner’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Bonner voted Aye

Bonner voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Bonner voted Aye

Passed 289/112 on Apr 15, 2010.

Bonner voted Yea

Bonner voted Yea

Bonner voted Yea

Passed 240/179 on Jun 3, 2009.

Bonner voted Yea

Bonner voted Nay

Missed Votes

From Jan 2003 to Aug 2013, Bonner missed 378 of 8,019 roll call votes, which is 4.7%. This is worse than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Aug 2013. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: