skip to main content

 
Rep. John Campbell III

Former Representative for California’s 45th District

Campbell was the representative for California’s 45th congressional district and was a Republican. He served from 2013 to 2014.

He was previously the representative for California’s 48th congressional district as a Republican from 2005 to 2012.

Alleged misconduct & resolution

In 2010 Campbell was investigated for soliciting campaign contributions from entities affected by legislation then under consideration in 2009. The House Committee on Ethics recommended no further action. In 2014, Campell announced he would not seek reelection.

Sep. 10, 2010 House Office of Congressional Ethics recommended that the Committee on Standards of Official Conduct further review the allegations
Jan. 26, 2011 House Committee on Ethics recommended no further action
2014 Campell announced he would not seek reelection.
Photo of Rep. John Campbell [R-CA45, 2013-2014]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2014 Report Card for Campbell.

Ideology–Leadership Chart

Campbell is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2014 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Campbell sponsored and cosponsored from Jan 6, 2009 to Dec 11, 2014. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Campbell was the primary sponsor of 2 bills that were enacted:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Campbell sponsored bills primarily in these issue areas:

Finance and Financial Sector (25%) Housing and Community Development (20%) Taxation (20%) Foreign Trade and International Finance (15%) Transportation and Public Works (10%) Armed Forces and National Security (10%)

Recent Bills

Some of Campbell’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Campbell voted Not Voting

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Campbell voted Aye

Campbell voted Nay

Passed 333/92 on Sep 17, 2014.

The Federal Reserve Transparency Act calls for an audit of Federal Reserve system by the Comptroller General within 1 year of the passing of this ...

Campbell voted Nay

Campbell voted Not Voting

Campbell voted Nay

Passed 417/2 on Feb 9, 2012.

The Stop Trading on Congressional Knowledge (STOCK) Act (Pub.L. 112–105, S. 2038, 126 Stat. 291, enacted April 4, 2012) is an Act of Congress designed ...

Campbell voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Campbell voted No

Campbell voted Nay

Campbell voted Nay

Passed 409/2 on Jun 15, 2007.

The Post-9/11 Veterans Educational Assistance Act of 2008 is Title V of the Supplemental Appropriations Act of 2008, Pub.L. 110–252, H.R. 2642, an Act of ...

Missed Votes

From Dec 2005 to Dec 2014, Campbell missed 986 of 6,937 roll call votes, which is 14.2%. This is much worse than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2014. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: