skip to main content

 
Rep. John Culberson

Former Representative for Texas’s 7th District

pronounced jon // KUL-ber-sun

Culberson was the representative for Texas’s 7th congressional district and was a Republican. He served from 2001 to 2018.

Photo of Rep. John Culberson [R-TX7, 2001-2018]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Culberson.

Ideology–Leadership Chart

Culberson is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Culberson sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Enacted Legislation

Culberson was the primary sponsor of 7 bills that were enacted:

View All »

Does 7 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Culberson sponsored bills primarily in these issue areas:

Immigration (22%) Armed Forces and National Security (22%) Economics and Public Finance (17%) Law (17%) Crime and Law Enforcement (13%) Science, Technology, Communications (9%)

Recent Bills

Some of Culberson’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Culberson voted Nay

Passed 369/53 on Jul 6, 2016.

The Global Food Security Act of 2016 (Pub.L. 114–195), is a law introduced on March 24, 2015 in the 114th Congress by Representative Christopher Henry ...

Culberson voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Culberson voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Culberson voted Aye

Culberson voted No

Culberson voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Culberson voted Yea

Culberson voted Nay

Missed Votes

From Jan 2001 to Dec 2018, Culberson missed 758 of 12,307 roll call votes, which is 6.2%. This is much worse than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2018. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: