skip to main content

 
Rep. John J. “Jimmy” Duncan

Former Representative for Tennessee’s 2nd District

pronounced jon // DUN-kun


Duncan was the representative for Tennessee’s 2nd congressional district and was a Republican. He served from 1988 to 2018.

Photo of Rep. John J. “Jimmy” Duncan [R-TN2, 1988-2018]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Duncan.

Ideology–Leadership Chart

Duncan is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Duncan sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Duncan was the primary sponsor of 10 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 10 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Duncan sponsored bills primarily in these issue areas:

Transportation and Public Works (23%) Taxation (16%) Government Operations and Politics (16%) Agriculture and Food (13%) Health (10%) Armed Forces and National Security (10%) Public Lands and Natural Resources (6%) Education (6%)

Recently Introduced Bills

Duncan recently introduced the following legislation:

View All » | View Cosponsors »

Most legislation has no activity after being introduced.

Voting Record

Key Votes

Duncan voted No

Passed 404/3 on Feb 7, 2018.

H.R. 1997 encourages the Secretary of State to bolster cybersecurity cooperation with Ukraine and requires a report to Congress on U.S. and NATO efforts toward …

Duncan voted Nay

Passed 423/2 on Oct 26, 2017.

H.R. 1698 mandates the President to impose sanctions on foreign persons and entities involved with Iran’s ballistic missile program and those who provide or receive …

Duncan voted Nay

Duncan voted Nay

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of …

Duncan voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December …

Duncan voted No

Duncan voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack …

Missed Votes

From Jan 1989 to Dec 2018, Duncan missed 226 of 19,006 roll call votes, which is 1.2%. This is better than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2018. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: