skip to main content

 
Sen. John “Johnny” Isakson

Senator for Georgia

pronounced jon // Ī-zuk-sun

Isakson is the senior senator from Georgia and is a Republican. He has served since Jan 4, 2005. Isakson is next up for reelection in 2022.

He was previously the representative for Georgia’s 6th congressional district as a Republican from 1999 to 2004.

Photo of Sen. John “Johnny” Isakson [R-GA]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Isakson.

Ideology–Leadership Chart

Isakson is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the Senate positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Isakson has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Sep 16, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

John “Johnny” Isakson sits on the following committees:

Enacted Legislation

Isakson was the primary sponsor of 21 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 21 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Isakson sponsors bills primarily in these issue areas:

Health (38%) Armed Forces and National Security (16%) Public Lands and Natural Resources (13%) Labor and Employment (9%) Transportation and Public Works (7%) Education (7%) International Affairs (6%)

Recent Bills

Some of Isakson’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Isakson voted Yea

Conference Report Agreed to 83/16 on Feb 14, 2019.

This bill, in its final form, funded the parts of the federal government whose funding was to lapse on February 15, 2019. On December 22, ...

Isakson voted Yea

Bill Passed 72/26 on Sep 28, 2016.

The Continuing Appropriations and Military Construction, Veterans Affairs, and Related Agencies Appropriations Act, 2017, and Zika Response and Preparedness Act (H.R. 5325) is an appropriations ...

Isakson voted Yea

Joint Resolution Passed 78/22 on Sep 18, 2014.

Isakson voted Yea

Motion Agreed to 64/36 on Dec 18, 2013.

The Bipartisan Budget Act of 2013 (H.J.Res. 59; Pub.L. 113–67) is a federal statute concerning spending and the budget in the United States, that was ...

Isakson voted Yea

Resolution of Ratification Agreed to 71/26 on Dec 22, 2010.

Isakson voted Yea

Motion Agreed to 81/19 on Dec 15, 2010.

The Tax Relief, Unemployment Insurance Reauthorization, and Job Creation Act of 2010 (Pub.L. 111–312, H.R. 4853, 124 Stat. 3296, enacted December 17, 2010), also known ...

Isakson voted Yea

Isakson voted Nay

Conference Report Agreed to 83/8 on Jul 31, 2008.

Missed Votes

From Jan 2005 to Sep 2019, Isakson missed 262 of 4,530 roll call votes, which is 5.8%. This is much worse than the median of 1.5% among the lifetime records of senators currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: